Velike razlike u iznosu minimalne zarade u zemljama članicama EU

13.05.2014.

Najveću minimalnu mesečnu zaradu u Evropskoj uniji ima Luksemburg - 1.874 evra, dok Rumunija ima 12- ti deo od toga - svega 157,5 evra.

 

Šest zemalja članica EU ima minimalnu zaradu veću od 1.000 evra, dok ih 10 ima ispod 400 evra. Minimalne plate su izražene u bruto iznosima, navodi se u izveštaju evropske agencije za statistiku Evrostat o minimalnoj plati u 2013. u zemljama EU i nekim zemljama izvan ove zajednice.

U Sloveniji minimalna mesečna zarada iznosi 784 evra, dok Hrvatska spada u grupu zemalja članica EU s najnižom minimalnom platom (372 evra). Minimalac u Grčkoj, najviše pogođenoj krizom, iznosi 684 evra.

U izveštaju se dalje navodi da su minimalne zarade uglavnom zakonski određene, ali su u nekim slučajevima utvrđene kolektivnim ugovorima. Međutim, kako se ističe, ne postoji precizan način da se uporede plate.

Paritet kupovne moći ispravlja razlike u prosečnim troškovima života izmedju zemalja, ali ne uzima u obzir moguće varijacije u cenama izmedju gradova unutar iste zemlje ili neke druge faktore, poput broja dece u domaćinstvima ili troškove školovanja.

Tako Danska, Finska, Italija, Austrija i Švedska nemaju minimalnu zaradu na nacionalnoj osnovi, ali ipak imaju minimalne stope utvrdjene kolektivnim ugovorima.

U Francuskoj, dobro organizovani sindikati izborili su se da zarade slabo plaćenih radnika budu na razumnom nivou. Njihov smisao za kolektivno pregovaranje proizilazi iz velikog uticaja koji imaju u francuskom društvu, ističu u Evrostatu.

Ali, uprkos snazi sindikata u Francuskoj i još nekim zemljama, sve je manje sindikalnih članova širom Zapadne Evrope. Razlog tome je što je teška industrija u stalnom padu u Evropi i uglavnom je preseljena na azijski kontinent.

U poređenju sa Zapadnom Evropom, istočnoevropske zemlje članice imaju izrazito nisku minimalnu zaradu, ali je ona ipak znatno porasla posle sloma komunizma.

Posle Nemačke, koja je odlučila da uvede minimlanu zaradu od 1. januara 2015, građani Švajcarske će o tome odlučivati 18. maja. Minimalna zarada u ovoj zemlji, ukoliko građani tako odluče, iznosila bi četiri hiljade franaka (3.281 evro) i kao takva, bila bi najveća u svetu, a ne samo na Starom kontinentu.

 

Izvor: Tanjug