Čanak: Vulin je dokazao da je levičar

09.05.2014.

Zakon o radu može biti donet vrlo brzo ukoliko se dogovorimo oko dve tačke koje su nam preostale: procentu radnika koji mogu u jednoj firmi biti zaposleni na određeno vreme i proširenom dejstvu kolektivnih ugovora, izjavio je Branislav Čanak, predsednik UGS „Nezavisnost“ i član Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije za dnevni list Danas.

 

- Što se procenta zaposlenih na određeno vreme tiče, tražili smo prvo da svi zaposleni koji prvi put stupaju u radni odnos, a mlađi su od 25 godina automatski moraju biti zaposleni na neodređeno vreme. A tražimo i da u jednoj firmi ne može biti više od 20 odsto zaposlenih na određeno vreme od ukupnog broja radnika - kaže Čanak i dodaje: „Bitno je da nemamo situaciju kao u Hrvatskoj, gde trenutno 93 odsto zaposlenih radi na određeno vreme. Na šta liči ta privreda? Znači 93 odsto privrede radi na određeno vreme, 93 odsto doprinosa se plaća na određeno vreme, 93 odsto poreza se plaća na određeno vreme. Kako može da funkcioniše ta država?“.

Čanak smatra da je Srbiji valjda stalo da ima što više zaposlenih na neodređeno vreme i zbog stabilnosti porodice.“Klinca koji počne da radi na određeno vreme, kad krene u podstanare, gazda će pitati: izvini, sinko, gde radiš i na koje vreme? On kaže: na određeno. Gazda kaže: izvini, zaboravio sam, izdao sam stan ili sobu. Ode u banku da uzme kredit. Izvinite nema kredita. I... šta ćemo onda.“

Čanak kaže da sem od ovih konkretnih rešenja, rokovi za donošenje Zakona o radu zavise i od „jedne krajnje pregovaračke nekulture: sve smo završili, vidimo se sledeći put da to potpišemo, kad, znate šta, imamo još ovo, svaki put donose još nešto novo“. Ako se zaustave na ovome što je dosad bilo u pregovorima, onda je Zakon gotov za 15 dana i manje.

Na pitanje kako na budućnost pregovora o Zakonu o radu gleda s obzirom na činjenicu da vladajuća stranka ima apsolutnu većinu u Narodnoj skupštini, Čanak je kategoričan: „Nema apsolutne većine u demokratiji, u demokratiji apsolutna većina su građani.“ Na podsećanje da je premijer u svom ekspozeu rekao da će Vlada pokušati da se dogovori sa sindikatom, ako se ne dogovori, ide u Narodnu skupštinu, Čanak kaže: „Nema problema, neka ide, obeležiće mu to i karijeru i ovaj mandat. I Tito je imao 100 posto većinu, pa nije to radio. A to ne može da mu ospori niko, da je imao sto posto. I to punih 50 godina je imao 100 posto, pa to nije radio. Niti je ikada igrao na tu kartu. Ja se ne sećam da je on ikada rekao: mene je narod birao 100 posto, mogu da radim šta hoću. Ne sećam se da je ikad to rekao, a imao je, provereno, 100 posto.“

Što se tiče izbora Aleksandra Vulina, deklarisanog levičara, za ministra rada, Čanak kaže:“U civilizovanoj, kulturnoj i demokratskoj državi to je velika prednost za sindikate. Jer, vi da biste u Americi, dakle vrhunski neoliberalnoj državi, stigli do sindikata, morate prvo da pretrčite preko ministarstva za rad. Dakle, Ministarstvo za rad je prva odbrana radničkih prava. Tako je u Americi, u Evropi da ne govorim. Pa prema tome, kad dobijete jednog levičara na čelu Ministarstva za rad, mi bismo, da je normalna država, mogli kući da idemo da spavamo.“ Ali Čanak odmah dodaje: „Međutim, nisam siguran. Moraćemo da dežuramo. Ovo je Srbija.“

Na pitanje na kakve ga zaključke upućuje dosadašnje držanje Aleksandra Vulina u politici, Čanak kaže: „On je dokazao da je levičar, samo je ušao u tim koji nije baš mnogo levi. Ne može se za Vučića i SNS reći da su partija levog centra. Sigurno. Zbog Vulinovih obaveza prema tom timu, mi ne znamo kakva su sledeća događanja.“

Sastanak radne grupe za pregovore o Zakonu o radu u izmenjenom sastavu zakazan je za danas.


Oko otpremnina nema spora

„Notorna je glupost da neko plaća troškove nekih ljudi koje nikad nije ni video. U socijalizmu je to normalno zato što je jedinstvena svojina, društvena. Ovo je sada zbir privatnih svojina na jednom tržištu. Prema tome, zašto bi neki poslodavac plaćao moje troškove“, kaže Čanak o dogovorenom rešenju da poslodavac isplaćuje otpremnine samo za rad u svojoj firmi.

 

Izvor: Danas