I Ministarstvo finansija držalo novac u propaloj Univerzal banci

16.04.2014.

Na spisku deponenata Univerzal banke nalazi se 126 pravnih lica, među kojima je čak i Ministarstvo finansija, piše list Danas.

 

Agencija za osiguranje depozita dostavila je listu Danas spisak svih državnih firmi i institucija koje su imale račune u Univerzal banci na dan kada joj je oduzeta dozvola za rad, 31. januara ove godine.

Na spisku je 126 pravnih lica koja su imala čak 176 računa na kojima je u momentu oduzimanja dozvole bilo ukupno više od 50 miliona evra. Preciznije, bezmalo četiri milijarde dinara, 12,5 miliona evra i skoro milion dolara.

U ovom trenutku, sav ovaj novac, koji na koncu pripada građanima Srbije kao poreskim obveznicima, ušao je u stečajnu masu, kojom će do okončanja tog postupka kao administrator AOD.

Svi poverioci, dakle i sve ove kompanije i institucije, imaju pravo da svoja potraživanja prijave Privrednom sudu u Beogradu kako bi se naplatili iz stečajne mase.

Međutim, znajući ko su najveći dužnici Univerzala, malo je nade da će značajniji deo ovog novca ikada biti vraćen institucijama države Srbije.

Spisak deponenata Univerzal banke deluje poražavajuće. Iako se znalo u kakvoj se situaciji ova banka nalazi, da će najverovatnije završiti u stečaju, da se nalazi pod merama Narodne banke i da je u njenoj vlasničkoj strukturi grupa ekstremno prezaduženih tajkuna, Univerzalu su novac poverili svi - od Agencije za osiguranje depozita koja upravlja milionima evra sakupljenih prodajom imovine propalih banaka, pa sve do Crvenog krsta, sindikalnih organizacija i raznih delova EPS-a.

Osim AOD-a, koji je u Univerzalu držao novac Beobanke, Beogradske banke i Investbanke, zapanjujući je podatak da je u stečaju Univerzala ostalo zarobljeno i 10 miliona dinara koje je u toj tajkunskoj banci držalo - Ministarstvo finansija.

U spisku koji je Agencija za osiguranje depozita dostavila Danasu, njenog imena kao institucije koja je držala novac u Univerzalu, nema. Međutim, Agencija upravlja bankama u stečaju, između ostalog i Beogradskom bankom, Beobankom i Investbankom. Zajedno, ove tri banke su Univerzalu držale čak 1,35 milijardi dinara. Kao stečajni upravnik, Agencija je, dakle, odgovorna za gubitak čak 11,6 miliona evra koji su pripadali ovim bankama.

Prema spisku AOD-a, najviše novca u Univerzalu je držala Beogradska banka u stečaju, čak 790 miliona dinara. Stečajni upravnik te banke je AOD, koji je sada i stečajni upravnik Univerzala. Ne samo što je Beogradska banka propala, već je, dakle, odlukom da se ono malo novca što se prikupilo prodajom imovine te banke stavi u Univerzal, propuštena prilika da se izmiri deo poverilaca.

Akcionarima Univerzala zato je omogućeno da mimo procedura uzimaju kredite koje većina neće moći da vrati.

Na drugom mestu po visini izgubljenog novca je Jugoimport SDPR, firma koja se bavi trgovinom oružjem i kojoj je u Univerzalu „zaleđeno“ 619,4 miliona dinara. Treći je Zavod za udžbenike sa 563,5 miliona dinara ili pet miliona evra gubitka.

Četvrta je sa 540 miliona dinara Beobanka u stečaju, još jedna banka pod upravom AOD-a, a sledi je Poštanska štedionica, državna banka koja je iz teško razumljivog razloga u Univerzal stavila čak pola milijarde dinara svog novca.

U prvih 10 još ulaze Zastava oružje, Elektrosrbija Kraljevo, Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza (AOFI), Agencija za investicije grada Beograda i Pošta Srbije.

Ako bi se sabiralo, posle Beogradske banke, najviše novca u Univerzalu izgubile su razne firme koje pripadaju ili su u vezi s EPS-om. Tako je EDB izgubio 168 miliona dinara, Elektrosrbija Kraljevo 238 miliona, TENT 140 miliona, EPS direktno 39 miliona, HE Bajina Bašta 67 miliona, a EMS, koji je zasebna firma 8,4 miliona. Dakle, EPS je sa EMS-om u Univerzalu imao čak 653 miliona dinara.

Iako se na spisku državnih firmi sa računima u Univerzalu nalazi 126 pravnih lica, zanimljivo je da je samo prvih 20 u ovoj banci ostavilo čak 5,2 milijarde dinara, dok je preostalih 106 institucija zajedno imalo manje od 300 miliona dinara.

 

Izvor: Danas, B92