14.04.2014.
Ekonomista Miodrag Zec smatra da Srbija u ovom trenutku ne zna odakle da krene u rešavanju ključnih problema i da se nalazimo u prvoj fazi tranzicije, kada je vlast priznala da su neki problemi otvoreni.
"Vlast je priznala da se raspala država, da je skupa država, da ne valja zakon o radu... Ali mi nemamo nikakvih rešenja", rekao je Zec.
Ovde, na primer, dodaje on, ne postoji odgovor na pitanje da li hoćemo da Srbija bude liberalna ili socijalna država.
"Hocemo liberalnu državu kada plaćamo poreze, a socijalnu kada se lečimo", rekao je Zec i konstatovao da nismo odgovorili na to bazično pitanje - "šta u stvari hoćemo, a ako smo na prvom pitanju to znači da nemamo nikakav program". On je upitao privrednike, učesnike na skupu kakav zakon o radu žele.
"Svi govore da hoće novi zakon o radu. Ali, koji? Anglosaksonski, skandinavski, mediteranski?", rekao je Zec i dodao da ni na ovo pitanje ne postoji odgovor.
U postojećem privrednom ambijentu, prema njegovom mišljenju, najbolje je ne preduzimati ništa, jer se ispostavilo da većina preduzeća ima loš portfolio. On je dodao da ako država ne garantuje svojinu ni ugovor, onda je "džaba baviti se bilo kakvim poslom".
Na konferenciji posvećenoj osnivanju Komore malih i srednjih preduzeća, ekonomista Ljubomir Madžar je izjavio da je privreda u više nego dramatičnoj situaciji i da ne bi trebalo očekivati da se tako krupan problem reši na godinu ili dve.
"Loše se radi, prebrzo se radi, i dalje nas opterećuje baština samoupravnog sistema", kazao je i kao primer naveo odugovlačenje sa rešavanjem sudbine 153 firme u restrukturiranju.
Madžar je rekao da bi prvo trebalo ubrzati rad "giljotine propisa", jer su to promene koje ne koštaju a mogu da donesu mnogo koristi.
Izvor: Tanjug