Konkurencija ponuđača u javnim nabakama pogoduje kupcima

18.03.2014.

Intenzivna konkurencija među ponuđačima u javnim nabavkama donosi najbolje uslove za kupca, odnosno državu, pri čemu se novac poreskih obveznika koristi na najbolji način, kazao je danas direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović.



Uprava će nastaviti da promoviše otvorene postupke u nabavkama i sprečavanje pregovaračkih postupaka da bi se obezbedili uslovi za slobodnu konkurenciju, rekao je Jovanović na seminaru "Antikorupcijski izazovi sistema javnih nabavki i politike konkurencije" u Beogradu.

To je, prema njegovim rečima, veoma značajno za same ponuđače, iako stalno traže neku vrstu zaštite a zaboravljaju da na kratak rok to njima ide u prilog.

Ukoliko su izloženi konkurenciji, to ih tera da jačaju svoju konkurentsku prednost, da ponude što povoljnije uslove, snize cenu i samim tim postanu konkurentni u odnosu na druge ponuđače.

Jovanović je podsetio da je broj ponuda po zaključenom ugovoru u Srbiji 2,9, dok je evropski prosek 3, 8 do 3, 9, što znači, kako je kazao, da postoji prostor da se ti pokazatelji poboljšaju.

Jedan od načina je da se suzbijaju pregovarački postupci bez objavljivanja javnog poziva, jer su oni netransparentni a konkurencija je ograničena.

Otvoreni postupci gde je slobodna konkurencija čine oko 80 odsto ukupne vrednosti svih javnih nabavki.

To znači da se u četiri od pet slučajeva dodeljuju postupci u otvorenom konkurentskom postupku. Pregovarački postupci, koji treba da budu izuzetak, čine 10 odsto, ali i tu ima prostora da se smanje na pet do šest odsto koliko je evropski prosek, dodao je on.

Jovanović je podsetio da je taj prosek u 2012. godini iznosio 28 odsto. On je takođe podsetio da je za javne nabavke od 2012. godine potrošeno oko 303 milijardi dinara, a prošle godine 262 milijarde, što je za oko 41 milijardu dinara manje.

Evropski ekspert za konkurenciju Andrej Plahutnik kazao je da su korupcija, konkurencija i javne nabavke izuzetno tesno povezane, jer je sistem javnih nabavki urađen zbog toga da se obezbedi efikasna upotreba javnih sredstava i da se tržište otvara za više ponuđača.

Prema njegovim rečima, suština korupcije i povreda konkurencije je u tome da se neki ponuđači pojavljuju u više navrata i da izbaciju druge ponuđače nezakonitim delovanjem.

On je dodao da je to moguće svesti na najmanju moguću meru kroz krivičnu i upravnu odgovornost, a posebno jačanjem svesti o značaju i rešavanju ovih problema.

 

Izvor: Tanjug