10.12.2013.
Iako su isprva svi domaći sindikati prilično oštro odbili izmene Zakona o radu koje Vlada predlaže, sada se čini da sindikalci više nisu toliko jedinstveni u stavu po tom pitanju. S jedne strane, čelnici najveće radničke organizacije u zemlji,
Sa sindikalnog protesta u Beogradu
Saveza samostalnih sindikata Srbije, kažu da je Vlada usvojila neke od njihovih primedbi i da će stoga učestvovati u javnoj raspravi o novom zakonu. Na drugoj strani je Srpski sindikalni front – novouspostavljena koalicija nekoliko granskih i manjih sindikalnih asocijacija, koja je juče u Beogradu protestovala ne samo protiv predloga zakona o radu već i protiv Socijalno-ekonomskog saveta i sadašnjeg sistema socijalnog dijaloga u Srbiji. Drugim rečima, i protiv najvećih sindikata.
U SSSS navode da su zadovolji činjenicom da u konačnoj verziji izmena Zakona o radu nije predviđeno osnivanje agencija za iznajmljivanje radnika, što je bila jedna od glavnih primedbi sindikata. Predsednik SSSS Ljubisav Orbović rekao je da su predložena rešenja stigla u taj sindikat i da u nacrtu ima dosta odredaba u kojima su uvaženi stavovi sindikalnih organizacija.
– Mi, ipak, s predloženim izmenama zakona moramo da se upoznamo detaljije i razmotrimo ih pre nego što damo konačno mišljenje – rekao je Orbović.
Iako su nakon početnih polemika u javnosti, predstavnici najveće sindikalne asocijacije u zemlji navodili da zbog, po njihovom mišljenju, katastrofalnog zakonskog predloga, neće ni učestvovati u pregovorima o njemu, Orbović sada kaže da će sindikati učestvovati u javnoj raspravi i izneti stav o tome šta je u zakonu dobro, a šta loše.
Državni sekretar Ministarstva rada Zoran Martinović rekao je da bi javna rasprava, imajući u vidu da su potrebne pripreme za njeno organizovanje, mogla početi 18. decembra. Ministar privrede Saša Radulović kazao je prošle nedelje da očekuje da će izmene Zakona o radu u skupštinsku proceduru ući do kraja godine, a da će zakon biti usvojen već u januaru.
Osetno radikalniji stav imaju u Srpskom sindikalnom frontu: oni su juče s protesta u centru Beograda poručili da radnik nije rob i da neće dozvoliti usvajanje predloženih izmena Zakona o radu i Zakona o štrajku. Na skupu na kojem se okupilo nekoliko hiljada građana, zahtevano je od Vlade da raspusti nelegitimni Socijalno-ekonomski savet i druga pregovaračka tripartitna tela i da se o predloženim zakonima povede najšira rasprava.
Predsednik Konfederacije slobodnih sindikata Ivica Cvetanović je rekao da bi predloženim zakonom radnici bili pretvoreni u robove jer se ukidaju i rad u smenama i noćni rad i radno vreme.
– Najgore od svega je fleksibilno zapošljavanje, što znači da mladi nikad neće imati stalni posao. To je zakon koji je pisan u interesu Američke i Nemačke privredne komore u Srbiji i naših tajkuna, a ne u interesu svih građana Srbije – kazao je Cvetanović.
Srpski sindikalni front čine Konfederacija slobodnih sindikata, Udruženi sindikati Srbije Sloga, Industrijski sindikat Srbije i Sindikat srpske policije.
Ključ u otpremninama
Ključna izmena u Zakonu o radu biće omogućavanje lakšeg otpuštanja radnika kroz manju administraciju i osetno niže otpremnine, a stav je Ministarstva, ali i velikog broja ekonomista, da će to otvoriti vrata lakšem zapošljavanju radnika, pogotovo onih starijih od 50 godina.
– Niko stariji od 50 godina ne može da nađe posao jer nijedan poslodavac ne želi da preuzme rizik da, ako mora da otpusti radnika zbog pada poslovanja, mora da mu obezbedi otpremninu po godini staža – objasnio je ministar privrede Saša Radulović.
Izvor: Dnevnik