29.01.2014.
Odlazeći ministar privrede Srbije Saša Radulović izjavio je za Politiku da nije kalkulisao oko dana podnošenja ostavke na tu funkciju, već da je želeo da pošalje poruku da u Vladi ne postoji volja za sprovođenje reformi.
Nisam kalkulisao oko dana podnošenja ostavke, meni je bilo bitno da pošalјem poruku da ne postoji politička volјa za sprovođenje reformi, odgovara Saša Radulović, ministar privrede u ostavci, na primedbe u javnosti da je zakasnio sa ostavkom koju je objavio u danu kada je odlučeno da se ide na vanredne izbore. Za „Politiku” objašnjava zašto se razočarao u ovu vladu i posebno u prvog potpredsednika Aleksandra Vučića, na čiji predlog je kao nestranačka ličnost ušao u vladu 2. septembra i zašto misli da ni sledeća vlada neće sprovesti neophodne reforme.
Od početka mandata, tvrdi, bilo je mnogo otpora svemu što je unapred dogovoreno da treba uraditi i što je navedeno u ekspozeu premijera kao glavni pravac ekonomske politike. Najveći koalicioni partner u vladi je, kaže, opstruisao usvajanje zakona o stečaju i o privatizaciji, a Ministarstvo privrede trpelo je pritiske kad god je preduzimalo nepopularne poteze poput ukidanja subvencija i zavrtanja slavine Fonda za razvoj.
– Dokle god smo pravili pomake, dokle god je bilo šanse da se reforme završe, makar u nekom delu, borili smo se da se to desi. Onda je usledio neformalni sastanak Vučića i Dačića sa sindikatima 20. januara u vezi sa Nacrtom zakona o radu, pa u petak štrajk sindikata, i tada sam definitivno uvideo da od reformi neće biti ništa i podneo ostavku – kaže Radulović, koji smatra da je neodgovorno raspisivanje vanrednih izbora pre usvajanja zakona o privatizaciji i stečaju, jer preduzeća u restrukturiranju ostaju u haosu.
Izgleda da MMF nema sumnji kao vi, jer prvi put dolazi da razgovara sa jednom vladom u ostavci?
Mislim da to ništa ne menja. Oni će tražiti neke stvari i zaista me interesuje koji će biti odgovori na pitanja koja MMF ima. Hteli smo da preduzeća očistimo od dugova i postavimo na zdrave noge da mogu da nađu kupca, zatim da se kroz tranzicioni fond isplate, na nivou minimalca, sve zaostale zarade radnicima, da im se poveže staž, a da se ono što ide preko minimalca konvertuje u vlasništvo, tako da radnici delom postanu vlasnici tih preduzeća. Umesto toga, zadržaće se haos koji će trajati najmanje do maja, a verovatno i nakon toga.
Zašto mislite da se to neće desiti posle, da nova vlada neće usvojiti te zakone?
Mislim da neće. Prvo, ko će braniti te zakone...
Pa neki novi ministar privrede.
Jeste, ali novi ministar privrede će imati svoju ekonomsku politiku i upravo oko te ekonomske politike je velika razlika. Mislim da postoji velika želјa da se nastavi sa subvencionisanjem kao što je rađeno ranije, da poklanjamo preduzeća, da se prave „dilovi” koji nisu transparentni, bez tendera, da imamo „Vršačke vinograde” i „Prve petoletke“ ili „1. maj“ iz Pirota, gde kroz privatizaciju investitori za male pare kupuju opremu, a radnici ostaju bez posla... Na osnovu boravka u vladi poslednjih pet meseci, mislim da ne postoji nikakva politička volјa da se skrene sa tog kursa.
Sve što pričate zvuči kao da kažete „reforme, to sam ja”. Kao da niko drugi u ovoj zemlјi nema želјu da sprovede takve reforme.
Naravno da postoje i drugi lјudi koji žele reforme, koji bi verovatno i umeli da ih sprovedu. Međutim, trenutno u vladi, osim ministra kulture koji sprovodi reformu u svojoj oblasti, ne vidim nikakve reforme.
Verovatno ste Vučiću, pre dolaska u vladu, izložili svoj koncept reformi. Je li se složio sa svim tim?
Da. Pre ulaska u vladu ja sam rekao šta treba da se uradi, to je ušlo u ekspoze i mislim da tu ne bi trebalo da bude bilo kakve nedoumice. O reformama pričamo godinama i to se lјudima već smučilo, a nikakve reforme ne sprovodimo. I sada kad smo zaista krenuli u to, kad smo u potpunosti „zavrnuli” subvencije, kad pokušavamo da očistimo preduzeća i da se odgovorno ponašamo, u smislu da nema partijskih nadzornih odbora i direktora – nastali su problemi. Pošto onda dirate u interesne grupe počinje polako da se osipa podrška i čujete „pa nismo baš tako mislili”...
Koje su to interesne grupe?
Svako ko parazitira na propalom sistemu. Znači, od političkih stranaka, kojima je potrebno da zapošlјavaju svoje kadrove u javnom sektoru...
Na koje partije mislite?
Na sve. I na prethodne i na ove sada. Morate da hranite tu kadrovsku mašineriju, da ih održavate u sistemu jer je to osnov na kome gradite svoje političko delovanje. Zatim, svi sateliti oko stranaka – privatne kompanije koje žive od tih poznanstava, koje dobijaju ugovore od javnih preduzeća, društvenih preduzeća, koje privatizuju jeftino...
Predstavnici SNS-a tvrde da su vanredni izbori potrebni da bi se u reforme ušlo sa obnovlјenim legitimitetom, jačim mandatom...
Da imam iole poverenja u kapacitet i stvarnu želјu da se stvarne reforme primene, ja bih taj argument prihvatio. Taj argument bi imao smisla da su prošli zakoni o privatizaciji i o stečaju, da smo mogli da nastavimo restrukturiranje i da su onda raspisani izbori. Kad to ne uradite, onda je to u stvari zaustavlјanje reformi.
A zašto bi neko opstruisao te zakone?
Zato što „Vršački vinogradi” i takve privatizacije više ne bi bili mogući. Svi nadzorni odbori u kojima su partijski kadrovi raspuštaju se. Kolektivni ugovori prestaju da važe. Uvode se privatizacioni upravnici. Opstali bi samo sposobni, a ostali bi bili sklonjeni. Gospodin koji vodi RTB Bor, na primer, više ne bi mogao da bude na tom mestu. I ne bi bilo mogućnosti političkog uticaja na to...
Vama niko u vladi nije rekao da se malo strpite, da sačekate?
Ne, naprotiv. Kada sam u avgustu razgovarao sa g. Vučićem pitao sam ga upravo to – da li će mogući izbori biti prepreka za reforme. Dobio sam kratak i konkretan odgovor: ne. Uradili smo što je do nas i došli do kraja, a morao sam da progutam i neke stvari koje mi nisu bile prave. Na primer, mislim da je fiskalna konsolidacija bila potpuni promašaj.
Jeste li vi glasali za te Krstićeve mere?
Ne. Nisam ni bio na sednici vlade, jer to nisu mere koje bih mogao podržati.
Zar vam to nije bio dovolјan razlog da već tada bar zapretite ostavkom?
Ne, ne možete da uđete u ozbilјan posao pa da se kod prve velike prepreke nalјutite i kažete: „Odoh ja”. Smatrao sam da je smanjenje poreza na plate važna mera, ali vlada je donela drugačiju odluku i ja moram da je poštujem, inače nisam deo vlade.
Da li predloženi zakon o radu favorizuje poslodavce a radnike stavlјa u još teži položaj, kao što tvrde sindikati?
To nije istina. Zakon je napravlјen zbog zloupotreba neradnika, javnog sektora i sindikalnog delovanja, koje su nas dovele do ovakvog stanja. A taj zakon je, inače, pisalo Ministarstvo rada.
Da li formirate partiju sa ministrom Tasovcem, da li ćete na izbore na listi sa nekom partijom poput LDP-a ili Nove stranke?
Nisam imao političke ambicije kada sam ušao u vladu. Imam ambicije da sprovedem reforme za koje smatram da su nam neophodne. Pošto sam se uverio da političke volјe nema i da je neće ni biti, pravim planove šta da radim dalјe jer tim koji sam okupio želi da sprovede reforme. Kako ćemo delovati dalјe, saznaćete u narednih nekoliko dana.
Izvor: Politika