16.12.2014.
Usvajanje izmena Zakona o planiranju i izgradnji je prekretnica koja Srbiju vodi u ekonomski napredak, ocenuje USAID Projekat za bolje uslove poslovanja.
Istovremeno izražavaju žaljenje što je usvojenim amandmanima poništena reforma naknade za uređivanje građevinskog zemljišta.
USAID navodi u saopštenju da je u poslednje tri godine aktivno sarađivao sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture na izradi Nacrta izmena i dopuna tog zakona, kao i primeni najboljih evropskih praksi u ovoj oblasti.
Činjenica da se Srbija nalazi na samom dnu lestvice po efikasnosti izdavanja građevinskih dozvola govori u prilog hitnosti rešavanja decenijskog problema koji muči Srbiju.
Prema istraživanjima USAID-a, u Srbiji se prosečno na građevinsku dozvolu čeka nešto manje od 17 meseci, a potrebno je proći kroz 18 različitih procedura koje iziskuju veliko vreme i značajna finansijska sredstva.
"Sada imamo priliku da ovakve rezultate ostavimo zauvek iza nas. Ako se bude obezbedila dosledna primena Zakona, to će veoma pozitivno uticati kako na brzinu, tako i na efikasnost izdavanja građevinskih dozvola i značajno smanjiti prostor za korupciju", izjavio je direktor tima za regulatornu reformu USAID-ovog Projekta za bolje uslove poslovanja Dušan Vasiljević.
Predviđena su neka važna unapređenja, kao što su jedinstveni šalter, odgovornost državne uprave da obezbedi da javna preduzeća i drugi organi poštuju zakonske rokove za postupanja, smanjenje potrebne dokumentacije, unapređeno prostorno planiranje i bolje uređenje svojinskih pitanja.
USAID žali što je poništena reforma naknade za uređivanje građevinskog zemljišta, jer da je prihvaćen predlog vlade, uveo bi se red u taj danas najveći parafiskalni namet u Srbiji i dao još snažniji podsticaj rastu građevinske industrije i ukupnom ekonomskom razvoju.
"Prema našim procenama do kojih smo došli simulacijom procesa, reformisani zakon uz uklanjanje naknade za uređivanje gradjevinskog zemljišta, Srbiju bi naredne godine stavio na 39. mesto po efikasnosti izdavanja građevinskih dozvola u izveštaju Svetske Banke", smatra direktor USAID Projekta za bolje uslove poslovanja Džo Lauter.
Izveštaj Svetske Banke za 2015. godinu svakako će Srbiju prepoznati kao zemlju gde se izdavanje gradjevinske dozvole i celokupne prateće dokumentacije vrši na jednom šalteru, gde investitor predaje zahtev za izdavanje dozvole, a ostale procedure vrši državni organi i organi lokalne samouprave.
Srbija zato neće zauzimati 186. mesto po efikasnosti sistema izdavanja građevinskih dozvola, već značajno bolju poziciju koja će omogućiti privlačenje novih investitora, a samim tim i novih radnih mesta, navedeno je u saopštenju.
Izvor: B92, Tanjug