Omogućiti nekome da radi ili se oseća kao koristan deo društva nije fašizam

06.11.2014.

Ministar za rad Aleksandar Vulin izjavio je da će radno angažovanje korisnicima socijalne pomoći doprineti da se i oni osete kao koristan deo društva.

 

Prema njegovim rečima, socijalna pomoć ne može biti trajna kategorija, jer to nije zanimanje.

"Omogućiti nekome da radi ili se oseća kao koristan deo društva i nauči nešto sigurno nije fašizam, a sama ideja da radite za svoju socijalnu pomoć govori da ste čovek koji razume i ceni koliko društvo ulaže u vas i želi da vam pomogne", poručio je Vulin u izjavi za Tanjug.

Ministar je to rekao reagujući na današnju izjavu predstavnika DS da je to prinudni rad i da se to do sada viđalo samo u fašističkim ili totalitarnim društvima 20. veka i podvukao da je ideja da se kroz rad i obrazovanje socijalna pomoć, ne samo zasluži, već i da se unapredi položaj korisnika.

Kako je objasnio, socijalna pomoć ne sme i ne može da bude trajna kategorija, jer to nije zanimanje.

"Povezivanje rada sa fašizmom govori o onima koji tako rade. Demokratska stranka je uvek prezirala rad, a za svoje funkcionere voleli su privilegije i velike državne plate, da učestvuju u privatizaciji, ali da učestvuju u radu obično su izbegavali", rekao je Vulin.

On je naveo da radna aktivacija nije nešto što je počelo od Srbije, već da od početka 70-ih godina u skoro svakoj evropskoj zemlji postoje njeni različiti oblici.

"Nije samo stvar u tome dati nekome socijalnu pomoć i gurnuti ga na margine društva i potpuno zaboraviti na njega i njegovu porodicu, već je ideja da kroz rad i obrazovanje socijalnu pomoć ne samo zaslužite već i unapredite svoj položaj", rekao je Vulin.

On je dodao i da je DS svojim delovanjem dovela do toga da socijalna pomoć bude trajno zanimanje za čitavu jednu generaciju koja je odrasla u periodu u kome je bila na vlasti i da su se funkcioneri te stranke licemerno ponašali prema najsiromašnijima.

"Sada najsiromašnije savetuju da slučajno ne rade i da ne uče i da je svaki rad i svako učenje fašizam. Fašizam je kad prebijate političke protvnike, kad ih hapsite i spaljujete, kada sprovodite sudske procese u kome nema trunke prava, već samo politike. E, to je fašizam, a on se ne može vezati ni za jedan deo vlasti koji sada predvodi naša koalicija", rekao je on.

On je naveo i da bi "DS morala da nauči da teške reči, kao što je fašizam ne koristi za rad, učenje i posebno da ne govori ljudima koji teško žive ili žive od socijalne pomoći da je najbolje rešenje za njih da se ništa ne promeni, da se ćuti, ne uči, ne radi".

Fašizam je kako je kazao, ostaviti ljude u bedi, siromaštvu i neznanju i ne pokušati im pomoći. Omogućiti nekome da radi ili da se oseća kao koristan deo društva i nauči nešto - sigurno nije fašizam, rekao je on.

"Primati socijalnu pomoć, a biti zdrav i ne pokušati da učite i radite govori da vam socijalna pomoć nije potrebna, a onima kojima nije potrebna, eto prilike da se saglase sa DS i da kažu da rad i učenje nisu nešto što zele", kazao je Vulin.

Demokratska stranka podnela je danas inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti uredbe Vlade Srbije kojom se uvodi obavezan rad za korisnike socijalne pomoći, što je član predsedništva stranke Vladimir Todorić nazvao prinudnim radom.

To je prvi put da se nešto tako primenjuje u ovom delu Evrope, a viđalo se do sada samo u fašističkim ili totalitarnim društvima 20. veka, rekao je Todorić novinarima.

 

Izvor: B92, Tanjug