08.10.2014.
Predsednik Advokatske komore Srbije Dragoljub Đorđević izjavio je danas da će adokvati koji protestuju "ući u potpunu obustavu rada" koja neće prestati dok vlast ne iznese ozbiljne predloge rešenje problema advokature.
"Dosta je bilo i ulazimo u potpuni 'lock out' (potpuna obustava rada) i nećemo izaći dok ne bude pomaka, a pomaka do danas nije bilo.
Očekujemo i potpunu represiju. Ovo je nezabeleženo u istoriji advokature", rekao je Đorđević u pauzi Kongresa advokata Srbije, održanog u Sava centru.
Đorđević je naveo da su advokati spremni za pregovore i da su njihova vrata otovrena za razgovor, ali čekaju ozbiljne predloge.
"Nemamo mi šta više da pregovaramo o porezima, dali smo nase zahteve, čekamo konstuktivan predlog Ministarstva finansija o visini poreza, a obećali su nam fiskalne kase. Da li su to pregovori i otvorena vrata", upitao je Đorđević.
Đorđević je, povodom poziva ministra pravde advokatima da prekinu obustavu, rekao da je ministar taj poziv uputio i pre mesec dana.
"To je ucena i Selaković ne želi da razgovara dok se ne prekine protest. Ja sam mu objasnio da je protest posledica autizma celog tima koji je vodio pregovore o porezima s nama. Pet meseci vodimo pregovore i nema nijednog predloga", rekao je Đorđević.
Đorđević je istakao da se na kongresu u Sava centru okupilo 4.100 advokata, a da je juče u Novom Sadu bilo oko oko 1.400 ljudi, dok je oko 500 čekalo napolju jer nisu mogli da uđu u Srpsko narodno pozorište.
"Advokatura je u ovolikom broju pristurna samo zato što smatra i vidi da je reč o nezapamćenom nepoštovanju ustavnog položaja advokature", rekao je Đorđević.
Istakao je i da su advokati spremni da pređu preko "uvreda na nivou ulične rasprave".
"Takve uvrede nisu dostojne državnika kakav je ministar pravde, koji nas je nazvao nekompetetnim i neistinitim predstavnicima profesije.
Ne znamo zašto, po njegovom mišljenju, nemamo kapacitet. Mi smo legitimno izabrani predstavnici advokata", rekao je Đorđević.
Đorđević je podsetio da u Srbiji ima 8.500 advokata i da od njihovog rada zavisi egzistencija nekoliko desetina hiljada ljudi.
Predsednik advokatske komore naveo je i da u Srbiji vlada "apsolutna nesigurnost pravnog poretka" i zbog malog broja javnih beležnika, koji ne mogu da stignu da obave veliki posao.
"Notarijat je imenovan netransparentno i imamo problem potpune blokade pravnog prometa u Srbiji", rekao je Đorđević.
Advokati u Srbiji protestuju obustavom rada od 17. septembra i zahtevaju izmene Zakona o javnim beležnicima kako bi se i njima omogućilo da sastavljaju ugovore koje bi notari overavali, da se smanje stope za obračun paušalnog poreza i smenjivanje ministra pravde Nikole Selakovića.
Izvor: RTV, Beta