11.08.2014.
Postupak je porkenut zbog osnovane sumnje da je to udruženje zloupotrebilo dominantan položaj na tržištu licenciranja advokata, odlukom da je visina troškova za upis u imenik advokata 5.000 i 4.000 evra, odnosno 500 evra za upis u imenik advokatskih pripravnika i advokatskih pripravnika volontera.
Advokatska komora Srbije je 2012. godine donela odluku da je visina troškova za upis u imenik advokata 5.000 evra. Ustavni sud Srbije je februara ove godine utvrdio da te odluke Advokatske komore Srbije o utvrđivanju visine troškova upisa u imenik advokata, imenik zajedničkih advokatskih kancelarija i imenik advokatskih ortačkih društava nisu u saglasnosti sa Ustavom i zakonom, navodi Komisija za zaštitu konkurencije u zaključku o pokretanju postupka.
Advokatska komora Srbije je u junu ove godine ponovo donela odluku o visini troškova za upis u imenik advokata i propisala da je u pitanju 4.000 evra, umesto ranijih 5.000.
U saopštenju Komisije se navodi da se osnovano pretpostavlja da je Advokatska komora Srbije učinila povredu konkurencije tako što je ograničila tržište pružanja usluga pravne pomoći preko advokature i njegov razvoj.
Polazeći od ekonomskih prilika u Srbiji, iznos od 5.000 evra ili 4.000 evra čini troškove upisa nesumnjivo ograničavajućim uslovom za jednaku dostupnost obavljanju advokatske profesije, jer oni koji nisu u mogućnosti da ispune troškove upisa sprečeni su da obavljaju svoju delatnost, iako ispunjavaju sve zakonom propisane uslove , navodi Komisija za zaštitu konkurencije.
Advokatska komora je odlukom predvidela i mogućnost da Upravni odbor komore može da donese odluku o oslobađanju dela troškova upisa, na zahtev kandidata, čime bi se mogla uvesti ponovna diskriminatorna politika za bavljenje advokaturom, piše Komisija u zaključku o pokretanju postupka.
Komisija navodi da na osnovu do sada dostupnih činjenica proizilazi da je Advokatska komora Srbije ponašanjem prekoračila ovlašćenje i da visina troškova upisa mora da odgovara stvarnim troškovima upisa u imenik advokata. U ovom smislu se izjasnio i Ustavni sud u svojoj odluci, navedeno je u zaključku Komisije.
Advokatska komora Srbije je, kako je navedeno u saopštenju, odbila da dostavi izjašnjene i odgovore na postavljena pitanja navodeći da smatra Komisiju nenadležnom za postupanje.
Međutim, Komisija za zaštitu konkurencije je zaključila da se Zakon o zaštiti konkurencije primenjuje na Advokatsku komoru Srbije kao oblik udruživanja učesnika na tržištu.
Izvor: Tanjug, RTV