Vladine subvencije ne doprinose zapošljavanju

08.08.2014.

Poslodavci u Srbiji nisu pokazali veliko interesovanje za vladine subvencije za angažovanje novih radnika. Samo četiri firme iskoristile mogućnost uštede.

 

Pogodnost za poslodavce da ukoliko angažuju nove radnike ostvare pravo na povraćaj poreza na dohodak od 65 do 75 odsto nije bila dovoljan motiv direktorima i vlasnicima preduzeća da povećaju broj zaposlenih. Za mesec dana, kako je izjavio premijer Aleksandar Vučić, prijavile su se samo četiri firme.

Skupština Srbije usvojila je polovinom maja izmene i dopune Zakona o porezu na dohodak građana kojima su privatni poslodavci od 1. jula dobili poreske olakšice za svakog novozaposlenog radnika. Omogućeno im je da ostvare povraćaj 65 odsto plaćenog poreza ako su zasnovali radni odnos sa najmanje jednim, a najviše sa devet radnika, 70 odsto ako zaposle od 10 do 99 radnika i 75 procenata za zapošljavanje najmanje 100 novih radnika.

Vlasnici firmi, koji se prijave za ovu subvenciju, ostvariće uštedu od oko 18.000 dinara po zaposlenom radniku, a povraćaj dela plaćenog poreza na zaradu imaće sve do 30. juna 2016. godine.

"U ovom trenutku postoji interesovanje privrednih subjekata za poreske olakšice koje poslodavac može ostvariti ukoliko zasnuje radni odnos sa novozaposlenima. Naše organizacione jedinice pružaju neophodna obaveštenja poslodavcima, kako bi ispunili uslove", kažu u Poreskoj upravi.

Dragoljub Rajić, iz Mreže za poslovnu podršku, kaže da se za ovu povlasticu do sada prijavilo malo poslodavaca, jer su uslovi rigorozni, a mnogima je neophodan i dodatni stimulans da bi mogli da je iskoriste.

"U Srbiji ima oko 330.000 privrednih društava i preduzetnika, a četvrtina je u stečaju ili blokadi. Aktivno je oko 260.000, ali 95 odsto ima manje od deset zaposlenih", objašnjava Rajić.

"Ako bi neko od njih hteo da zaposli deset novih radnika, morao bi da duplira proizvodnju. Uz subvenciju države za zapošljavanje neophodan mu je i kredit od 50.000 evra, ne samo zbog plata, već što će morati da proširi prostorije u kojima radi i skladište u kojem čuva robu, kao i da obezbedi novu opremu. Tih novih deset mogu da „povuku“ u ambis i one stare radnike, ukoliko gazda ne obezbedi tržište za plasman robe. Uspeh bi mogao da obezbedi jedino održiv biznis plan za izvoz ili ako proizvodi nešto čega nema na tržištu", navodi on.

Rajić navodi da je visok faktor rizika i da će se za ove povlastice odlučiti jedino investitori koji su već planirali da otvore novi pogon. "To je lepa ideja, ali mislim da u Srbiji nema više od 1.000 firmi koje u ovom trenutku mogu da konkurišu za ovu subvenciju. Mnogo bolja mera bi bila da su sniženi porezi i doprinosi, nego što je ponuđen ovakav aranžman", smatra Rajić.

 

Izvor: Novosti, B92